Lenora

Lenora je rázovitá šumavská obec v údolí Teplé Vltavy, která byla založena teprve r.1833 při stavbě sklárny. Lenorská sklárna patřila k nejznámejším podnikům ve střední Evropě , produkovala kvalitní tabulové a křištálové sklo, exportované do řady zemí. Rozkvět skláren dokazuje lenorský zámek , který byl postaven v polovině 19. století jako rodinné sídlo sklářských podnikatelů Kraliků. Sklárna zanikla po nepovedené privatizaci r. 1995. Ukázky skla můžete vidět v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách a zejména ve Sklářském muzeu v Lenoře.Stálá expozice skla a historie sklářství na Šumavě je veřejnosti přístupná od května do září, krom pondělí každý den. Út – pá 8.30 – 12.00, 13.00 – 16.00 , So a Ne 9.00 – 12.00.

Lenora i celá okolní krajina je turisticky přitažlivá. Z Lenory vedou značené turistické cesty na České Žleby, Kubovu Huť, Boubín, Soumarský most, Volary a další místa, kam usnadňuje cestu železniční spojení. Kromě toho je Lenora známá mezi milovníky vodáckého sportu jako výchozí místo pro sjíždění Vltavy. Vltava je za příznivých podmínek splavná od betonového mostu přes veřejné táboriště, kde koryto řeky vytváří překrásné meandry.V zimním období jsou zde udržované lyžařské stopy na trase Lenora-Zátoň-Kubova Huť a zpět.

Obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ješte několik let po 2. světové válce je dnes historickou památkou, v které se nyní jednou měsíčně ukázkově peče chléb.